e-Defter Çözümleri

e-Defter Çözümleri

e-Defter Çözümleri

Bir güven kurumu olan TÜRKKEP, e-dönüşüm sürecindeki tüm ihtiyaçlarınızı büyük bir titizlikle karşılar. Uzmanlık ve çözüm odaklı yaklaşımı ile e-Defter ve diğer tüm e-hizmetleri hizmetinize sunmaktadır. Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu kapsamında kâğıt üzerinde tutulması zorunlu olan yevmiye defteri ve büyük defterin elektronik ortama aktarımını sağlar. Muhafaza ve ibraz sürecine yardımcı olurken, tasdik işlerinin de elektronik ortamda gerçekleşmesini mümkün kılan bir sistemdir.

TÜRKKEP e-Defter Avantajları Nelerdir?

 • Kullanıcı dostu arayüz ile pratik bir kullanıma sahiptir.

 • Kâğıt defter nüshalarıyla birlikte fiziksel arşivleme ortadan kalkar.

 • Tüm entegrasyon yöntemlerini destekler, zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.

 • Kâğıt, baskı, toner/kartuş masraflarını ortadan kaldırır.

 • Bağımsız veritabanına sahip olan sistem, mevzuat değişikliklerine hızlıca uyum sağlar.

 • Ortak bir format ve standart sunarak, kurumlar arası bilgi paylaşımını kolaylaştırır.

 • Kâğıt ortamındaki basım ve tasdik yükümlülükleri elektronik ortam ve araçlarla gerçekleştirilir.

 

Modern Çağın Gereksinimlerine Güvenilir Çözümler

e-Defter Çözümleri konusunda profesyonel kadrosu ile hizmet sunan TÜRKKEP, elektronik defterler oluşturulmadan önce muhasebeden gelen verilerde kontrol imkânı sağlar. Gerekli şema kontrolleri uzman yazılım ekibi tarafından gerçekleştirilir. Bu sayede oluşması muhtemel hatalar önlenir. Sistem, kayıtlardaki hata ve eksikliklerin raporlanmasına olanak sağlayan oto kontrol mekanizmaları sayesinde üst düzey başarı oranı sağlamaktadır.

TÜRKKEP E-DEFTER NEDİR?

TÜRKKEP e-Defter (Elektronik Defter); Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu uyarınca 5 yıl boyunca zorunlu bir şekilde kâğıt üzerinde tutulması gereken büyük defter ve yevmiye defterinin elektronik ortamda tutulmasını sağlayan elektronik bir sistemdir. Başka hiçbir uygulamaya ihtiyaç duymadan muhasebe programlarındaki kayıtları alabilen e-Defter sistemi sayesinde, ticari işletmelerin defterleri kolay ve zahmetsiz bir şekilde tutulur. Böylece defter tutma işlemleri büyük bir hız kazanmış olur. E-Defter uygulaması sayesinde kayıt altına alınan defterlerin bütünlüğü, değişmezliği ve kaynağı garanti altına alınır. Tüm defter kayıtlarının güvenle saklanabildiği TÜRKKEP e-Defter portalında arşivlenen belgelere yer ve zaman fark etmeksizin kolayca ulaşılabilir.
TÜRKKEP e-Defter, defter tutma işleminden hemen önce muhasebeden gelen kayıtların kontrol edilmesini mümkün kılar. Gerekli olan şema kontrolleri TÜRKKEP’in uzman ekibi tarafından gerçekleştirilir. Böylece oluşması muhtemel birçok hatanın önüne geçilmiş olur. TÜRKKEP e-Defter’in oto kontrol mekanizmaları da kayıtlardaki eksiklik ve hataları belirlemek konusunda üst düzey bir başarı oranına sahiptir.

TÜRKKEP E-DEFTER PORTALIN AVANTAJLARI NELERDİR?

TÜRKKEP e-Defter kurumlara; zaman, iş gücü, maliyet ve güven konusunda büyük avantajlar sağlar. Uygulamanın kullanıcılarına sunduğu avantajlar şöyle sıralanabilir:

 • Defter tutma işlemlerini elektronik ortama taşıyarak baskı, toner, kâğıt gibi masraflardan tasarruf sağlar.
 • Fiziksel arşivleme ihtiyacını ortadan kaldırır.
 • Bağımsız bir veri tabanına sahip olması nedeniyle mevzuat değişikliklerine kolayca uyum sağlar.
 • Ortak bir standart ve format sunan TÜRKKEP e-Defter, kurumlar arasındaki bilgi paylaşımını pratik hale getirir.
 • Fiziksel ortamdaki tasdik ve basım yükümlülüklerinin dijital ortamda gerçekleşmesini sağlar.
 • Uluslararası formatta hazırlanan belgeler sayesinde şirketlere büyük kolaylık sağlar.
 • Defter tutma işlemlerindeki tüm aşamaların dijital ortamda gerçekleşmesi sayesinde zaman ve mekân bağımsızlığı sunar.
 • Fiziki ortamdaki iş gücünü azaltarak verimliliği en üst seviyeye ulaştırır.
 • Pratik kullanıma elverişli ve kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir.
 • Defter gönderimi sırasında izlenecek yolların portal üzerinden gösterilmesiyle birlikte kullanım kolaylığı sağlar.

TÜRKKEP E-DEFTER İLE İŞ AKIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?

Dijital dönüşümün Türkiye’deki lideri TÜRKKEP, 27 Eylül 2013 tarihinde Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından e-Fatura Hizmet Sağlayıcısı (Özel Entegratör) ve e-Fatura Saklamacı Kuruluş olarak yetkilendirilmiştir. Bu yetki kapsamında geliştirdiği e-Defter portalında kurumların iş akışları şöyle gerçekleşir:

 • TÜRKKEP, e-Defter portalı kullanıcılarının sahip olduğu muhasebe programına göre 3 farklı yöntem (Entegrasyon, Manuel Yükleme ve Konektör) üzerinden defterlerin içe aktarılmasını ve GİB’in istediği standartlara uygun hale gelmesini sağlar.
 • Kayıt altına alınan defter, “Veri Analizi” sekmesinde GİB’in standartlarına uygun 22 maddeyi içeren bir kontrolden geçer. Hata içeren maddeler açıklayıcı şekilde kullanıcıya gösterilir.
 • Yüklenen deftere dönem kapatma verilmesinin ardından defter imzalama işlemine geçilir. “Client Uygulaması ile Defter İmzala” butonuna basılarak sıralı bir şekilde imzalama yapılır.
 • Geçmiş veya ilgili döneme ait defterlerin beratları, tarih aralığı filtresi ile “Defter Listele” sekmesi içinden XML ve PDF formatlarında indirilebilir.

E-DEFTER UYGULAMASINI KİMLER KULLANABİLİR?

Vergi Usul Kanunu’nca belirlenen ciro kapsamına dahil olan kurum ve şirketlerin e-Defter uygulamasına geçmesi zorunludur. Ayrıca e-Defter uygulamasının avantajlarından faydalanmak isteyen kurumlar da isteğe bağlı olarak uygulamaya sahip olabilir. Geçiş yapması zorunlu olan kurumlar sene başında, geçişlerini gönüllü olarak yapan kurumlar ise dönem içerisinde e-Defter uygulamasına geçiş yapabilir. Şahıs firmaları ve tüzel kişiler de isteğe bağlı olarak e-Defter kullanıcısı olabilir.

TÜRKKEP E-DEFTER UYGULAMASINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

E-dönüşüm çözümleriyle kurumların ve şirketlerin dijital dönüşüm süreçlerine büyük katkılar sağlayan TÜRKKEP’in e-Defter portalına sahip olmak çok kolay. TÜRKKEP’in resmî internet sitesinde yer alan alan https://prokepbilisim.com/kullanici-talep-formu/ online olarak başvurunuzu yapabilir.

 

yeni nesil e defter cozumu

UETS

UETS

UETS

E-Bülten

Yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenimize katılabilirsiniz.

© 2023 | Prokep Bilisim Tüm Hakları Saklıdır. | BerkemSOFT